Zapytaj o inwestycję

Jak wybrać
i urządzić mieszkanie?

Umowa rezerwacyjna, deweloperska i końcowa. Rachunek powierniczy. Odbiór mieszkania, odbiór kluczy i na koniec wykończenie pod klucz.

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Radość ale też sporo dokumentów i formalności.

Dla nas - zajmujących się tym na co dzień - wszystko jest jasne i proste ale wiemy, że każdy kupujący ma dziesiątki pytań i wątpliwości. To zupełnie naturalne.

Dlatego przygotowaliśmy ten serwis, w którym nasi specjaliści oraz doradcy z Deer Designe odpowiadają na pytania najczęściej zadawane przez Klientów. Opowiadamy o tym, jak dokładnie przebiega zakup mieszkania, jakie są jego etapy i istotne momenty oraz o tym, co zrobić by wprowadzić się już do wykończonego, gotowego mieszkania.

Zapraszamy!

Jak wybrać mieszkanie?

 • Spotkanie w biurze sprzedaży, czyli od czego zacząć?

   Wybór oraz zakup mieszkania możemy podzielić na kilka etapów: wstępne poszukiwania Klienta - najczęściej w internecie pierwsza wizyta i spotkanie w biurze sprzedaży przygotowanie i omówienie oferty dla Klienta, określenie krok po kroku formalności związanych z procesem zakupu, decyzja o sposobie finansowania (kredyt, czy gotówka), podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, kontakt z firmą od wykończenia pod klucz – jeżeli Klient chce z niego skorzystać, wydanie kluczy, przeprowadzka - i akt końcowy, po którym Klient staje się prawowitym właścicielem mieszkania

 • Czy przez cały ten proces przeprowadzi nas doradca w biurze sprzedaży?

   Rolą doradcy jest doprowadzenie Klienta do momentu podpisania umowy deweloperskiej. Od tego momentu pieczę nad Klientem przejmuje już osoba odpowiedzialna za opiekę nad przyszłymi mieszkańcami naszych inwestycji.

 • Jak przygotować się do pierwszej wizyty w biurze sprzedaży?

   Po pierwsze trzeba zastanowić się jakie mieszkanie mnie interesuje, a przede wszystkim w jakiej lokalizacji. I chodzi tu nie tylko o metraż, ale przede wszystkim ilość pomieszczeń, ulokowanie: parter, a może ostatnie piętro. Czy zależy nam na ogródku? Czy dużym tarasie? Czy będziemy potrzebować miejsca parkingowego, a może dwóch?
   Warto też pomyśleć o usytuowaniu mieszkania względem stron świata. Nie wszyscy szukają bardzo doświetlonych mieszkań z południową ekspozycją. Ważną kwestią są oczywiście również finanse. Powinniśmy wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy i czy będziemy kredytować nasz zakup.

 • Czy warto szukać informacji na stronie www inwestycji skoro i tak odwiedzimy biuro sprzedaży osobiście?

   Zdecydowanie polecamy wizytę na stronach inwestycji. Zwłaszcza, że można na nich znaleźć sporo istotnych informacji. Na każdej stronie inwestycji znajduje się wyszukiwarka mieszkań w postaci listy lub modelu 3D, która pozwala na filtrowanie mieszkań wg różnych kategorii: metraż, piętro, cena itd.
   Przy każdym mieszkaniu można również pobrać jego rzut w pliku pdf oraz odbyć po nim wirtualny spacer.

 • Czy trzeba umawiać się z wyprzedzeniem na spotkanie?

   Tak, ponieważ dbamy o komfort osób nas odwiedzających i rezerwujemy dla nich wówczas odpowiednią ilość czasu jednocześnie gwarantując, że nie będzie nam nikt przeszkadzał.

 • Przychodzimy na umówione spotkanie i ….?

   I dokładnie krok po kroku postaramy się znaleźć najlepsze mieszkanie w najlepszej lokalizacji i w optymalnych ramach finansowych.

 • Czy jest możliwość rezerwacji lokalu?

   Tak, można m.in. dokonać rezerwacji ustnej. Jest ona ważna przez 3-4 dni, po upływie których Klient decyduje o zakupie lub rezygnacji z zarezerwowanego lokalu.

 • Jak wygląda wsparcie Klienta w procesie kredytowym?

   Możemy umówić spotkanie z ekspertem kredytowym, który dobierze odpowiadającą potrzebom i możliwościom Klienta propozycję kredytową.

 • Czy w pierwszej kolejności trzeba mieć decyzję o kredycie, a potem podpisuje się umowę deweloperską z Matexi, czy oba te procesy mogą odbywać się równolegle?

   Dopiero po podpisaniu umowy deweloperskiej składa się do banku formalny wniosek o kredyt, na podstawie którego bank wyraża zgodę na udzielenie kredytu w odpowiedniej wysokości ale oczywiście można również wcześniej (np. podczas trwania rezerwacji ustnej) sprawdzić swoją zdolność kredytową.

 • Podsumowując - wynikiem spotkania w biurze sprzedaży...

   powinna być zaakceptowana przez obie strony oferta z dokładnym określeniem wybranego lokalu, ceny i sposobu finansowania.
   Przygotowujemy projekt umowy, z którym Klient wcześniej miał już okazję się zapoznać. Umawiamy spotkanie w kancelarii celem jej zawarcia. Oczywiście wszelkie pytania lub wątpliwości są rozwiewane przed takim spotkaniem. Od tego momentu Klientem zajmuje się dział obsługi klienta - aż do wydania kluczy i podpisania końcowego aktu notarialnego.

 • Najczęściej zadawane pytania

   Czy można poznać plany związane z najbliższym sąsiedztwem osiedla?
   Taka informacja znajduje się w prospekcie informacyjnym, mamy obowiązek poinformować Klienta, co znajdzie się w promieniu 1 km od inwestycji.

   Czy osiedle jest zamknięte i strzeżone?
   W zależności od inwestycji ale w większości budowane przez nas osiedla są zamknięte i strzeżone.

   Czy i gdzie jest plac zabaw?
   Wszystkie osiedla maja plac zabaw dostępny dla wszystkich mieszkańców.

   Czy mogę wprowadzić zmiany w planach - np. „przestawić ściany”?
   Tak – jeżeli budowa nie jest zbyt mocno zaawansowana można wprowadzić takie zmiany składając odpowiedni wniosek.

   Czy w budynku jest winda?
   Tak - w każdym budynku i klatce są windy.

   Czy w inwestycji przewidziano miejsca do parkowania i przechowywania rowerów?
   Można kupić boks rowerowy lub skorzystać z zewnętrznych stojaków i wiat rowerowych.

   Czy w budynku albo na osiedlu są zaplanowane usługi? Jakie?
   To zależy od inwestycji i projektu, w większości inwestycji są lokale usługowe zlokalizowane na parterze budynku.

   Jak długo można rezerwować mieszkanie?
   Rezerwacja ustna trwa 3 do 4 dni. Po tym czasie Klient podejmuje decyzję o zakupie lub rezygnacji z rezerwacji.

   Mam elektryczny samochód. Jak rozwiązana jest kwestia ładowania?
   To zależy od projektu, ale mamy już kilka inwestycji ze stanowiskami ładowania samochodów elektrycznych i w tej chwili staje się to już standardem.

   Kiedy otrzymam klucze?
   Po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

   Czy mogę wejść na budowę?
   Najczęściej nie ale również tutaj staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom Klientów. Jeżeli Generalny Wykonawca, który jest odpowiedzialny za plac budowy i bezpieczeństwo przebywających na nim osób na to pozwala organizujemy dni otwarte lub przeglądy techniczne.

   Gdzie można znaleźć informacje o postępach prac na budowie?
   Na stronie www.matexipolska.pl, dzwoniąc do biura sprzedaży lub obserwując fanpage Matexi.

   Jakie dokumenty dostanę przed podjęciem decyzji o zakupie?
   Prospekt informacyjny, wzór umowy deweloperskiej, wszystkie załączniki i dokumenty inwestycji.

   Czy jest opcja wykończenia mieszkania „pod klucz”?
   Współpracujemy w tym zakresie z firmą Deer Design, z którą Klient chcący skorzystać z tej opcji podpisuje odrębną umowę. Od Matexi Klient odbiera klucze do mieszkania w stanie deweloperskim.

   Czy zakup garażu jest obowiązkowy?
   Najczęściej tak, to zależy od inwestycji.

   Do kogo mam zgłaszać ewentualne usterki po zakupie i zamieszkaniu?
   Można to zrobić bez wychodzenia z domu wypełniając odpowiedni formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej pod adresem: http://matexi.wwreklamacje.pl/zgloszenia_serwisowe

I

Pierwsza wizyta w biurze sprzedaży

II

Przygotowanie i omówienie oferty

III

Decyzja o sposobie finansowania

IV

Podpisanie umowy deweloperskiej

V

Ewentualny kontakt z firmą od wykończenia pod klucz

VI

Odbiór i wydanie kluczy

VII

Przeprowadzka

VIII

Akt końcowy, czyli przeniesienie własności

Umowa i odbiór

 • Jaką umowę podpisujemy kupując mieszkanie?

   Możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami umów:
   - deweloperską
   - i tzw. końcową.
   Obydwie są zawierane w formie pisemnej przed notariuszem.

   Umowa deweloperska to umowa między nami - Matexi, a Klientem, w której dokładnie określamy warunki zakupu mieszkania, tzn. określamy, co dokładnie dla Klienta przygotujemy/zbudujemy, w jakim czasie, w jakim standardzie i w jakiej cenie.
   Klient z kolei zobowiązuje się do zapłaty za mieszkanie w ustalonych wcześniej terminach.

 • Jak wygląda przepływ pieniędzy między Klientem, a deweloperem? Kiedy będziemy płacić i za co?

   Sposób rozliczeń zależy od tego, czy Klient korzysta z kredytu, czy ze środków własnych.
   Jeśli z kredytu, wówczas w momencie podpisania umowy deweloperskiej Klient zobowiązany jest do wpłaty zaliczki w wysokości 10% w terminie 3 dni od podpisania umowy. Kolejna transza jest odroczona w czasie na okres potrzebny do załatwienia spraw kredytowych przez Klienta i powinna być płatna w terminie 2-3 miesiące od podpisania umowy. Po oddaniu budynku do użytkowania Klient wpłaca ostatnią transzę.
   Następuje wydanie kluczy i podpisanie umowy końcowej w formie aktu notarialnego.

   Jeśli Klient kupuje mieszkanie ze środków własnych to płatności następują zgodnie z harmonogramem wynikającym z zaawansowania prac na budowie, tzn. im bardziej zaawansowana budowa, tym większa może być pierwsza transza. Wszystko zależy od tego na jakim etapie prac Klient zawiera z nami umowę.

 • Co w przypadku, gdy deweloper nie ukończy budowy lub będzie się bardzo opóźniał?

   W przypadku Matexi to pytanie bardzo teoretyczne :-). Ale oczywiście warto być zabezpieczonym.
   Tutaj z pomocą przychodzi nam rachunek powierniczy. Bank prowadzący ten rachunek monitoruje przebieg prac na inwestycji i na podstawie kontroli decyduje o wypłacie środków na rachunek dewelopera. W przypadku braku realizacji prac na budowie Bank wstrzymuje wypłaty. Pozwala to chronić interesy Klientów szczególnie w przypadku niewywiązywania się dewelopera z umowy lub jego upadłości. Bank sprawdza również, czy środki są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

 • Jeżeli wszystko przebiega zgodnie z planem. Kiedy formalnie stajemy się właścicielami mieszkania?

   Kolejność jest następująca:
   - umowa deweloperska
   - realizacja inwestycji
   - zakończenie budowy
   - oddanie budynku do użytkowania
   - wydanie kluczy i podpisanie umowy końcowej w formie aktu notarialnego

 • Jak wygląda odbiór mieszkania? Czy ma to miejsce w momencie wydawania kluczy? Co jeżeli znajdziemy usterkę lub niezgodność z umową?

   Na odbiorze są wydawane klucze i jest spisywany protokół przekazania mieszkania, do którego Klient może zgłosić usterki. Jest to oficjalny i wiążący obie strony dokument. W ciągu 14 dni deweloper musi odnieść się do zgłoszonych uwag, a zasadne usterki usunąć w ciągu 30 dni.

 • Czy jest możliwe wprowadzenie poprawek lub zmian w projekcie kupowanego mieszkania?

   Tak oczywiście. Projekt takich zmian Klient może zgłosić w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy deweloperskiej oczywiście pod warunkiem, że stan zaawansowania prac na budowie na to pozwala. Jeśli ktoś zdecydował się na zakup w chwili, kiedy budynek już stoi i są wszystkie ściany i elewacje jest to już utrudnione.
   Niemniej zawsze staramy się wyjść na przeciw i sprostać oczekiwaniom Klientów :-)

 • Najczęściej zadawane pytania Dział Obsługi Klienta

   Czy można dostać klucze wcześniej?
   Najszybciej może to nastąpić po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

   Czy można wejść na budowę?
   Organizujemy tzw. przeglądy jeszcze przed odbiorami. Są one możliwe wtedy, gdy warunki bezpieczeństwa na to pozwalają. Orientacyjnie około 2 m-ce wcześniej niż zakończenie prac na budowie.

   Jakie są koszty umowy końcowej?
   Są to koszty związane z opłatami sądowymi, czyli np. założenie księgi wieczystej dla lokalu oraz wszelkie wpisy własności, praw do korzystania np. z boksu albo miejsca postojowego. Dodatkowo trzeba zapłacić taksę notarialną, której wysokość zależy od wartości nieruchomości.

   Jak ustala się wysokość czynszu?
   Wysokość czynszu wynika z kosztów utrzymania nieruchomości jako całości w ujęciu rocznym. Do przygotowania rocznego planu gospodarczego i obsługi osiedla zatrudniamy profesjonalną firmę zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami.

   Co to jest standard deweloperski?
   Mieszkanie w tzw. standardzie deweloperskim posiada: tynki, grzejniki, parapety, drzwi wejściowe do mieszkania, domofon i osprzęt elektryczny.

   Co to jest rachunek powierniczy?
   Rachunek powierniczy to specjalny rachunek, na który Klienci wpłacają kolejne transze na zakup, a deweloper nie ma dostępu do tego rachunku w sposób swobodny. Jest to narzędzie chroniące Nabywców. Bank kontroluje budowę i realizację kroków milowych przez Dewelopera zgodnie z terminami. Dopiero po takiej kontroli na budowie przekazuje wpłacone środki Deweloperowi.

   Kiedy można się zameldować?
   Meldunek możliwy jest po podpisaniu końcowego aktu notarialnego.

   Kiedy zakładana jest księga wieczysta dla lokalu?
   Księgę wieczystą, a właściwie wniosek o jej założenie składa notariusz podczas podpisania końcowego aktu.

   Kiedy zaczyna się płacić czynsz i podatek od nieruchomości?
   Czynsz opłaca się od momentu odbioru mieszkania, a podatek od momentu podpisania aktu końcowego.

   Czy w budynku jest internet i kablówka?
   Instalacja jest przygotowana. Klient musi tylko podpisać umowę z dostawcą usług internetowych, czy telewizyjnych.

   Jak wygląda kwestia dalszego zarządu nieruchomością?
   Wszystkie mieszkania sprzedajemy Klientom na własność, czyli mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, która de facto prawnie powstaje w chwili podpisania pierwszego aktu końcowego z pierwszym Klientem. Z każdym kolejnym podpisanym aktem notarialnym, kolejni Klienci wstępują do wspólnoty.

   Czy zakup mieszkania to dobra inwestycja?
   W dzisiejszych czasach zakup nieruchomości wydaje się być jedną z lepszych lokat kapitału. Wśród naszych Klientów jest sporo osób traktujących taki zakup, jako inwestycję. Zdarzają się tacy, którzy kupują kilka mieszkań. Bez wątpienia standard wykonania, lokalizacja naszych inwestycji i tworzona przez nas infrastruktura nie tylko zapewniają bezpieczne miejsce do mieszkania na lata ale też gwarantują utrzymanie wartości nieruchomości.

I

Pierwsza wizyta w biurze sprzedaży

II

Przygotowanie i omówienie oferty

III

Decyzja o sposobie finansowania

IV

Podpisanie umowy deweloperskiej

V

Ewentualny kontakt z firmą od wykończenia pod klucz

VI

Odbiór i wydanie kluczy

VII

Przeprowadzka

VIII

Akt końcowy, czyli przeniesienie własności

Wykańczamy nasze M

Chcąc zapewnić Państwu kompleksową obsługę, nawiązaliśmy współpracę z Pracownią Architektury Wnętrz DEER DESIGN, która łączy pasję do projektowania z doświadczeniem w zakresie usług wykończeniowych.

 • Klienci w Matexi kupują mieszkanie w stanie deweloperskim. I co dalej?

   Kupując mieszkanie Klienci bardzo często odkładają decyzję o wykończeniu wnętrz na później, szczególnie wtedy, kiedy odbiór mieszkania planowany jest za kilka miesięcy lub lat. Jest to jednak jeden z podstawowych błędów, ponieważ im wcześniej podejmiemy decyzje w kwestiach wykończenia, tym więcej zyskamy. Po pierwsze, wcześniejsze podpisanie umowy na wykończenie wnętrz pozwoli nam na rezerwację ekipy wykończeniowej z gwarancją ceny. Po drugie, zyskujemy czas na przemyślane decyzje, przygotowanie aranżacji wnętrza spełniającej nasze oczekiwania i sprawnej realizacji opartej na rzetelnie przygotowanym projekcie i kosztorysie, który pozwala na pełną kontrolę nad budżetem. Wcześniejsza decyzja o wykończeniu wnętrz, to przede wszystkim oszczędność czasu, stresu i pieniędzy.

 • I tutaj jest miejsce na współpracę z pracownią architektoniczną?

   Dokładnie tak! Zachęcamy naszych Klientów do skorzystania z bezpłatnej porady architekta wnętrz w Deer Designe, podczas której wspólnie będzie można omówić opcje aranżacyjne zakupionego mieszkania.

 • Na czym polega usługa wykończenia „pod klucz” i dlaczego właściciel nowego mieszkania powinien skorzystać z pomocy , a nie podjąć się wykończenia we własnym zakresie?

   Usługa wykończenia mieszkania „pod klucz” obejmuje projekt, materiały, realizację oraz nadzór. Jest to więc usługa kompleksowa, dzięki czemu zyskujemy czas, który musielibyśmy poświęcić na planowanie, zamówienia, transport, bądź odbiory materiałów, kontakt z ekipami i nadzorowanie prac wykończeniowych.
   Decydując się na współpracę z profesjonalną pracownią, Klienci mają więcej czasu na przemyślenie swoich potrzeb, gdy architekt będzie proponował różne rozwiązania i doradzał, nie martwiąc się o cały proces: transport i logistykę. Ponadto firma wykończeniowa korzysta tylko ze sprawdzonych materiałów i ekip, więc Klienci nie muszą martwić się o rezultaty jej pracy.

 • Jak w skrócie wygląda proces współpracy z Deer Design?

   Wszyscy zainteresowani ofertą zostają zaproszeni na spotkanie. Może się ono odbyć online, bądź w salonie pokazowym, w centrum Warszawy, na ul. Twardej 64. Usługa wykończenia wnętrz „pod klucz” bazuje na 3 programach: Smart Life, Modern Life i High Life.
   Podczas wizyty w salonie, gdzie znajduje się ok. 250 m2 ekspozycji, można obejrzeć i przetestować materiały z oferty programów wykończeniowych. Takie spotkanie do niczego nie obliguje, a można uzyskać poradę i pomoc w doborze odpowiedniej oferty.
   Po podjęciu decyzji o współpracy następuje podpisanie umowy na wybrany program „pod klucz”. Podpisanie umowy oznacza rezerwację terminu rozpoczęcia prac projektowych, ekipy i ceny programu/m2.
   Następne Klienci mają czas na wypełnienie arkusza preferencji. Na podstawie tej ankiety zostaje dobrany architekt prowadzący projekt. Nad całym procesem wykończenia „pod klucz” czuwa dedykowany koordynator.
   Następnie w ustalonym terminie architekt kontaktuje się z Klientem i rozpoczyna się proces projektowy. Powstają układy funkcjonalne, wizualizacje stref najdroższych i plany branżowe. Na tym etapie Klienci mogą zgłaszać chęć miksowania programów i skorzystania z usług spoza programu, które trafiają do wyceny.
   Po akceptacji projektu następuje zamówienie materiałów. W międzyczasie Klient uzyskuje pomoc w odbiorze mieszkania od Dewelopera. Po odbiorze mieszkania rozpoczyna się etap wykończenia, który nadzoruje zespół ds. jakości.
   Kolejny krok to montaż mebli, jeśli Klienci zdecydują się na zabudowę w pracowni stolarskiej Deer Wood. A potem można już zamieszkać w gotowym mieszkaniu.

 • Czy można mieszać materiały pomiędzy poszczególnymi programami?

   Tak. Wybór programu wykończeniowego jest jedynie bazą. Na etapie projektowym można mieszać materiały, bądź korzystać z usług spoza programu.

 • Jak powinno się przygotować do pierwszego spotkania z architektem?

   Przede wszystkim trzeba przesłać/zabrać na spotkanie plan mieszkania otrzymany od dewelopera oraz zebrać swoje pomysły, potrzeby, inspiracje do omówienia z ekspertem.

 • Czy można zlecić tylko część prac - na przykład sam projekt albo aranżację kuchni, a resztę zrealizować we własnym zakresie?

   Tak, można zlecić sam projekt lub jego część, np. aranżację zabudowy kuchennej.

 • Czy istnieje możliwość skredytowania wykończenia wnętrz i czy możecie mi Państwo pomóc w załatwieniu formalności?

   Oczywiście możemy polecić swoich doradców. Matexi również wspiera swoich Klientów w procesie kredytowym. Często Klient bierze jeden kredyt na mieszkanie wraz z wykończeniem.

 • Czy można zlecić wykończenie mieszkania i … wyjechać na długi urlop bez zmartwień?

   Oczywiście! I jest to jeden z lepszych sposobów, w jaki Klient może spędzić czas, który zaoszczędził na wykończeniu wnętrz pod klucz! W trakcie procesu projektowego potrzebna jest jedna wizyta salonie w celu wybrania materiałów wykończeniowych i ustalenia jak największej ilości szczegółów.

 • Jaka jest gwarancja na prace wykończeniowe?

   Obowiązują 2 lata gwarancji od momentu odbioru gotowego mieszkania, a ponieważ wszystko odbywa się zgodnie ze sztuką budowlaną, więc obowiązuje również gwarancja producenta.

 • Czy w ramach usługi urządzania „pod klucz” jest możliwość doboru i wykonania mebli do mieszkania?

   Tak, można wykonać zabudowę meblową na wymiar w stolarni Deer Wood.

 • Czy Klienci Matexi mogą liczyć na specjalne zniżki i promocje?

   Klienci Matexi otrzymują bezpłatną poradę architekta wnętrz oraz specjalną kartę rabatową, która upoważnia do zniżek u partnerów Deer Design.

I

Pierwsza wizyta w biurze sprzedaży

II

Przygotowanie i omówienie oferty

III

Decyzja o sposobie finansowania

IV

Podpisanie umowy deweloperskiej

V

Ewentualny kontakt z firmą od wykończenia pod klucz

VI

Odbiór i wydanie kluczy

VII

Przeprowadzka

VIII

Akt końcowy, czyli przeniesienie własności