Zapytaj o inwestycję

Jak wybrać
i urządzić mieszkanie?

Umowa rezerwacyjna, deweloperska i końcowa. Rachunek powierniczy. Odbiór mieszkania, odbiór kluczy i na koniec wykończenie pod klucz.

Zakup mieszkania to poważna decyzja. Radość ale też sporo dokumentów i formalności.

Dla nas - zajmujących się tym na co dzień - wszystko jest jasne i proste ale wiemy, że każdy kupujący ma dziesiątki pytań i wątpliwości. To zupełnie naturalne.

Dlatego przygotowaliśmy ten serwis, w którym nasi specjaliści oraz doradcy z Deer Designe odpowiadają na pytania najczęściej zadawane przez Klientów. Opowiadamy o tym, jak dokładnie przebiega zakup mieszkania, jakie są jego etapy i istotne momenty oraz o tym, co zrobić by wprowadzić się już do wykończonego, gotowego mieszkania.

Zapraszamy!

Jak wybrać mieszkanie?

 • Spotkanie w biurze sprzedaży, czyli od czego zacząć?

   Wybór oraz zakup mieszkania możemy podzielić na kilka etapów: wstępne poszukiwania Klienta - najczęściej w internecie pierwsza wizyta i spotkanie w biurze sprzedaży przygotowanie i omówienie oferty dla Klienta, określenie krok po kroku formalności związanych z procesem zakupu, decyzja o sposobie finansowania (kredyt, czy gotówka), podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, kontakt z firmą od wykończenia pod klucz – jeżeli Klient chce z niego skorzystać, wydanie kluczy, przeprowadzka - i akt końcowy, po którym Klient staje się prawowitym właścicielem mieszkania

 • Czy przez cały ten proces przeprowadzi nas doradca w biurze sprzedaży?

   Rolą doradcy jest doprowadzenie Klienta do momentu podpisania umowy deweloperskiej. Od tego momentu pieczę nad Klientem przejmuje już osoba odpowiedzialna za opiekę nad przyszłymi mieszkańcami naszych inwestycji.

 • Jak przygotować się do pierwszej wizyty w biurze sprzedaży?

   Po pierwsze trzeba zastanowić się jakie mieszkanie mnie interesuje, a przede wszystkim w jakiej lokalizacji. I chodzi tu nie tylko o metraż, ale przede wszystkim ilość pomieszczeń, ulokowanie: parter, a może ostatnie piętro. Czy zależy nam na ogródku? Czy dużym tarasie? Czy będziemy potrzebować miejsca parkingowego, a może dwóch?
   Warto też pomyśleć o usytuowaniu mieszkania względem stron świata. Nie wszyscy szukają bardzo doświetlonych mieszkań z południową ekspozycją. Ważną kwestią są oczywiście również finanse. Powinniśmy wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy i czy będziemy kredytować nasz zakup.

 • Czy warto szukać informacji na stronie www inwestycji skoro i tak odwiedzimy biuro sprzedaży osobiście?

   Zdecydowanie polecamy wizytę na stronach inwestycji. Zwłaszcza, że można na nich znaleźć sporo istotnych informacji. Na każdej stronie inwestycji znajduje się wyszukiwarka mieszkań w postaci listy lub modelu 3D, która pozwala na filtrowanie mieszkań wg różnych kategorii: metraż, piętro, cena itd.
   Przy każdym mieszkaniu można również pobrać jego rzut w pliku pdf oraz odbyć po nim wirtualny spacer.

 • Czy trzeba umawiać się z wyprzedzeniem na spotkanie?

   Tak, ponieważ dbamy o komfort osób nas odwiedzających i rezerwujemy dla nich wówczas odpowiednią ilość czasu jednocześnie gwarantując, że nie będzie nam nikt przeszkadzał.

 • Przychodzimy na umówione spotkanie i ….?

   I dokładnie krok po kroku postaramy się znaleźć najlepsze mieszkanie w najlepszej lokalizacji i w optymalnych ramach finansowych.

 • Czy jest możliwość rezerwacji lokalu?

   Tak, można m.in. dokonać rezerwacji ustnej. Jest ona ważna przez 3-4 dni, po upływie których Klient decyduje o zakupie lub rezygnacji z zarezerwowanego lokalu.

 • Jak wygląda wsparcie Klienta w procesie kredytowym?

   Możemy umówić spotkanie z ekspertem kredytowym, który dobierze odpowiadającą potrzebom i możliwościom Klienta propozycję kredytową.

 • Czy w pierwszej kolejności trzeba mieć decyzję o kredycie, a potem podpisuje się umowę deweloperską z Matexi, czy oba te procesy mogą odbywać się równolegle?

   Dopiero po podpisaniu umowy deweloperskiej składa się do banku formalny wniosek o kredyt, na podstawie którego bank wyraża zgodę na udzielenie kredytu w odpowiedniej wysokości ale oczywiście można również wcześniej (np. podczas trwania rezerwacji ustnej) sprawdzić swoją zdolność kredytową.

 • Podsumowując - wynikiem spotkania w biurze sprzedaży...

   powinna być zaakceptowana przez obie strony oferta z dokładnym określeniem wybranego lokalu, ceny i sposobu finansowania.
   Przygotowujemy projekt umowy, z którym Klient wcześniej miał już okazję się zapoznać. Umawiamy spotkanie w kancelarii celem jej zawarcia. Oczywiście wszelkie pytania lub wątpliwości są rozwiewane przed takim spotkaniem. Od tego momentu Klientem zajmuje się dział obsługi klienta - aż do wydania kluczy i podpisania końcowego aktu notarialnego.

 • Najczęściej zadawane pytania

   Czy można poznać plany związane z najbliższym sąsiedztwem osiedla?
   Taka informacja znajduje się w prospekcie informacyjnym, mamy obowiązek poinformować Klienta, co znajdzie się w promieniu 1 km od inwestycji.

   Czy osiedle jest zamknięte i strzeżone?
   W zależności od inwestycji ale w większości budowane przez nas osiedla są zamknięte i strzeżone.

   Czy i gdzie jest plac zabaw?
   Wszystkie osiedla maja plac zabaw dostępny dla wszystkich mieszkańców.

   Czy mogę wprowadzić zmiany w planach - np. „przestawić ściany”?
   Tak – jeżeli budowa nie jest zbyt mocno zaawansowana można wprowadzić takie zmiany składając odpowiedni wniosek.

   Czy w budynku jest winda?
   Tak - w każdym budynku i klatce są windy.

   Czy w inwestycji przewidziano miejsca do parkowania i przechowywania rowerów?
   Można kupić boks rowerowy lub skorzystać z zewnętrznych stojaków i wiat rowerowych.

   Czy w budynku albo na osiedlu są zaplanowane usługi? Jakie?
   To zależy od inwestycji i projektu, w większości inwestycji są lokale usługowe zlokalizowane na parterze budynku.

   Jak długo można rezerwować mieszkanie?
   Rezerwacja ustna trwa 3 do 4 dni. Po tym czasie Klient podejmuje decyzję o zakupie lub rezygnacji z rezerwacji.

   Mam elektryczny samochód. Jak rozwiązana jest kwestia ładowania?
   To zależy od projektu, ale mamy już kilka inwestycji ze stanowiskami ładowania samochodów elektrycznych i w tej chwili staje się to już standardem.

   Kiedy otrzymam klucze?
   Po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

   Czy mogę wejść na budowę?
   Najczęściej nie ale również tutaj staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom Klientów. Jeżeli Generalny Wykonawca, który jest odpowiedzialny za plac budowy i bezpieczeństwo przebywających na nim osób na to pozwala organizujemy dni otwarte lub przeglądy techniczne.

   Gdzie można znaleźć informacje o postępach prac na budowie?
   Na stronie www.matexipolska.pl, dzwoniąc do biura sprzedaży lub obserwując fanpage Matexi.

   Jakie dokumenty dostanę przed podjęciem decyzji o zakupie?
   Prospekt informacyjny, wzór umowy deweloperskiej, wszystkie załączniki i dokumenty inwestycji.

   Czy jest opcja wykończenia mieszkania „pod klucz”?
   Współpracujemy w tym zakresie z firmą Deer Design, z którą Klient chcący skorzystać z tej opcji podpisuje odrębną umowę. Od Matexi Klient odbiera klucze do mieszkania w stanie deweloperskim.

   Czy zakup garażu jest obowiązkowy?
   Najczęściej tak, to zależy od inwestycji.

   Do kogo mam zgłaszać ewentualne usterki po zakupie i zamieszkaniu?
   Można to zrobić bez wychodzenia z domu wypełniając odpowiedni formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej pod adresem: http://matexi.wwreklamacje.pl/zgloszenia_serwisowe

I

Pierwsza wizyta w biurze sprzedaży

II

Przygotowanie i omówienie oferty

III

Decyzja o sposobie finansowania

IV

Podpisanie umowy deweloperskiej

V

Ewentualny kontakt z firmą od wykończenia pod klucz

VI

Odbiór i wydanie kluczy

VII

Przeprowadzka

VIII

Akt końcowy, czyli przeniesienie własności